Parafia św. Antoniego z Padwy w Rząsce

Rząska należała do parafii św. Szczepana w Krakowie. Kościół ten znajdował się przy dzisiejszym placu Szczepańskim. Kościół został zburzony i rozebrany w 1801 r., ale parafia istniała dalej. W 1887 r. w Rząsce postawiono małą kaplicę.

Jak mówiło się we wsi, parafia św. Szczepana, do której należała Rząska, była na „komorze” u karmelitów na Piasku i u „Markow” w Kościele św. Marka w Krakowie. Kardynał Adam Stefan Sapieha poświęcił kamień węgielny pod nowy kościół św. Szczepana w 1928 r. Świątynię wybudowano w Krakowie w latach 1933–1938 przy obecnej ul. Henryka Sienkiewicza. Po wojnie przypisano Rząskę do parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w sąsiednich Mydlnikach.

W 1974 r. do Rząski został skierowany ksiądz kanonik Władysław Bania.

We wrześniu 1976 r. Rząskę wizytował ksiądz kardynał Karol Wojtyła.
Kliknij tutaj aby przeczytać homilię wygłoszoną przez ks. kard. Karola Wojtyłę.

W 1979 r. ksiądz kardynał Franciszek Macharski erygował parafię pw. św. Antoniego z Padwy w Rząsce.

Pierwszym proboszczem był ksiądz kanonik Władysław Bania pochodził z Zembrzyc.

W 1981 r. otrzymano zezwolenie na budowę kościoła. 31 października tego samego roku wmurowano kamień węgielny pod świątynię i rozpoczęto budowę. Kościół w Rząsce został wzniesiony w 1984 r., według projektu inż. Romana Łomnickiego, a jego konstruktorem był dr inż. Radomir Sąsiadek.

14 września 1998 r. w święto Podwyższenia Krzyża Świętego odszedł do Pana ksiądz kanonik Władysław Bania. Uroczysta importa odbyła się w Rząsce a msza pogrzebowa w kościele parafialnym w Zembrzycach gdzie został pochowany w rodzinnym grobowcu. Duszpasterzem w Rząsce był 24 lata a proboszczem 19 lat.

26 września decyzją ks. kard. Franciszka Macharskiego proboszczem został ksiądz kanonik Ignacy Moskwa pochodzący z Zebrzydowic.

W 1999 r. Rząskę nawiedziła kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

W 2004 r. parafia obchodziła jubileusz 25 lat istnienia, do kościoła zostały zakupione dzwony, w październiku odbyła się konsekracja kościoła której dokonał ksiądz kardynał Franciszek Macharski, odbył się też jubileuszowy festyn.

W 2005 r. odbyło się pierwsze ,,Radosne Kolędowanie" w ramach rewizyty za kolędę. Dało to początek tradycji która trwa do dziś.

W 2008 r. z niemieckiej miejscowości Allen zostały sprowadzone organy które pierwszy raz zagrały na pasterce, drugi raz na rezurekcji, a na stałe grają od uroczystego poświęcenia które odbyło się podczas sumy odpustowej.

Pod koniec marca 2013 r. rozpoczął się I etap modernizacji ogrzewania kościoła z elektrycznego na głębinowe w którym został założony system grzewczy, oraz nowa posadzka w prezbiterium. I etap zakończył się na początku maja.

Od 16 do 17 maja parafię nawiedzała kopia obrazu ,,Jezu ufam Tobie" oraz relikwie św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Przed nawiedzeniem odbyły się misje święte.

W wakacje w ramach II etapu modernizacji ogrzewania kościoła zostały wykonane odwierty pod pompę ciepła, założono system grzewczy w nawie głównej, zakrystii oraz dolnym kościele i salkach parafialnych. Położona została posadzka w miejscach gdzie stoją ławki, w pozostałej części kościoła posadzka została ułożona w listopadzie.

W czerwcu 2014 r. w kościele została zamontowana winda która ułatwiła chorym i starszym wejście do kościoła.

14 grudnia tego samego roku obchodziliśmy 3 jubileusze: 40-lecie duszpasterstwa, 35-lecie istnienia parafii i 10-lecie konsekracji kościoła. Uroczystą mszę świętą odprawił ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Z tej okazji została zorganizowana okolicznościowa wystawa.

W lipcu 2015 r. zostały przeniesione dzwony, z dachu do wieży kościelnej.

W latach 2014 - 2016 w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie działał Parafialny Komitet Organizacyjny jego zadaniem było przygotować dla pielgrzymów nocleg w parafii oraz wyżywienie. W wydarzenia ŚDM w naszej parafii zaangażowało się bardzo wiele rodzin które otworzyły swoje domy i serca dla pielgrzymów, oraz wielu wolontariuszy którzy pomagali w tłumaczeniu rozdawaniu posiłków oraz innych licznych zadaniach które przed nami stały. W ramach podziękowania im za trud 19 września odbyła się dziękczynna msza święta oraz spotkanie.

28 sierpnia 2016 r. Po 18 latach pracy duszpasterskiej ksiądz kanonik Ignacy Moskwa odszedł na emeryturę.

Decyzją księdza kardynała Stanisława Dziwisza proboszczem w Rząsce został mianowany ksiądz Wojciech Szeląg.

13 czerwca 2017 r. przeżywaliśmy odpust parafialny ku czci św. Antoniego z Padwy. Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy księdza kardynała Stanisława Dziwisza, emerytowanego metropolitę krakowskiego. Odprawił on uroczystą sumę odpustową w czasie której udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z naszej parafii.

HISTORIA PARAFII

Created with WebWave CMS

antonirzaska@gmail.com

tel. 12-637-44-10

Ul. Słoneczna 24

30-199 Rząska

Czynna w dni powszednie (w budynku kościoła):

poniedziałek, środa, piątek:  (18:45 - 19:15 kwiecień - wrzesień)
                                                      (17:45 - 18:15 październik - marzec)

wtorek, sobota: 7:45 - 8:15

W niedzielę, święta, pierwsze piątki, pierwsze soboty NIECZYNNE.

Spisanie protokołu przedślubnego po ustalonym terminie!